مزایای پروتکل ZWave

پروتکل ارتباطی بی سیم zwave

ZWave یک پروتکل ارتباطی بیسیم است که در درجه اول برای اتوماسیون خانگی استفاده می شود.

این پروتکل از شبکه mesh برای ارتباط و کنترل دستگاه ها مانند کنترل روشنایی ، سیستم امنیتی  و… استفاده می کنند.

این پروتکل قابلیت کنترل از طریق اینترنت ، گوشی هوشمند، تبلت و یا رایانه از هر جای دنیا را دارد .

لازم به ذکر است دستگاه ها با پروتکل ZWave در خانه همگی به یک کنترل مرکزی متصل هستند.

تاریخچه پروتکل ZWave

پروتکل بی سیم ZWave در ابتدا توسط شرکت دانمارکی Zensys مستقر در کپنهاک پایتخت دانمارک در سال ۱۹۹۹ توسعه داده شد. در همان سال Zensys یک تراشه کامل، ویژه اتوماسیون خانگی با پروتکل ZWave جهت کنترل روشنایی ارائه داد. در سال ۲۰۰۳ این شرکت تراشه های سری ۱۰۰ و در سال ۲۰۰۵ تراشه های سری ۲۰۰ را روانه بازار کرد. در سال ۲۰۱۳ تراشه های سری ۵۰۰ که به نام ZWave-Plus شناخته می شوند، با طول رنج و عمر باتری بالاتر روانه بازار شدند.

ورود پروتکل ZWave به بازار آمریکا

این پروتکل خانه هوشمند در سال ۲۰۰۵ وارد بازار آمریکا شد . ۵ شرکت مشهور آمریکایی از جمله Danfoss و Ingersoll-Rand و Leviton manufacturing از این پروتکل در محصولات خود استفاده کردند. آنها با همکاری هم اتحادیه ZWave که با نام ZWave Alliance مشهور است را تشکیل دادند. هدف ZWave Alliance  ترویج پروتکل ZWave و ترویج محصولات شرکت های تولید کننده محصولات این پروتکل می باشد . در همان سال شرکت سرمایه گذاری Bessemer Venture و شرکا به ارزش ۱۶ میلیون دلار در این فناوری سرمایه گذاری کردند. همچنین در سال ۲۰۰۸، Zensys سرمایه هایی را از طرف Panasonic و Cisco و چند شرکت دیگر دریافت نمود و تکنولوژی ZWave به شرکت  Sigma Design فروخته شد.

در سال ۲۰۱۸، Sigma Design این فناوری را به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار به silicon labs فروخت.

روند رشد

در سال ۲۰۰۶ در دنیا تنها ۶ دستگاه قابل اطمینان با پروتکل ZWave وجود داشت و این تعداد در سال ۲۰۱۲ به ۶۰۰ دستگاه رسید. در سال ۲۰۱۹ اعلام شد بیش از ۲۶۰۰ دستگاه با فناوریZWave و باقابلیت اطمینان بالا وجود دارد.

محدوده فرکانسی

پروتکل ZWave از فرکانس ۸۶۸ مگاهرتز در اروپا و فرکانس ۹۰۸ مگاهرتز در آمریکا استفاده می کند. در سایر کشورها باتوجه به قوانین رادیویی آن ها از فرکانس های دیگر نزدیک به ۹۰۰ مگاهرتز استفاده می کند.

در ایران نیز استاندارد پروتکل های خانه هوشمند بر اساس اروپا بوده و فرکانس ۸۶۸ مگاهرتز مجاز می باشد. محدوده فرکانسی ZWave از فرکانس wifi که ۴/۲ گیگا هرتز و ۵ گیگاهرتز است بسیار پایین تر می باشد.

محدوده فرکانسی پروتکل ZWave

اما سوال بسیاری علاقه مندان به خانه های هوشمند و پروتکل ZWave این است که آیا این پروتکل و امواج رادیویی آن برای انسان ها مضر است؟

محدوده فرکانسی این امواج بسیار پایین تر از wifi می باشد . بیشتر به باند فرکانسی تلفن های بیسیم نزدیک است. امواج ZWave دارای برد بسیار کوتاه  در حد ۵۰ متر و توان ۸ میلی وات می باشد. جالب است بدانید امواج ZWave در حالت بیکاری دستگاه ها به صورت مستمر رد و بدل نمی شوند .

در حالی که امواج ۲۴wifi ساعته در حال انتقال اطلاعات می باشند.  این بدان معنی است که امواج ZWave و دستگاه هایی که از این پروتکل استفاده می کنند، passive یا غیر آشکار هستند. یعنی زمانی که شما فرمانی به خانه هوشمند خود می دهید، اطلاعات جا بجا می شوند. جالب است بدانید بسیاری از دستگاه های ZWave میتوانند با ۱باتری لیتیومی غیر قابل شارژ حتی تا ۳ سال به راحتی کار کنند. پس می توان مصرف پایین این دستگاه ها را به غیر فعال بودن آن ها در زمان بیکاری و کم توان بودن امواج اطلاق کرد.

برد امواج ZWave چقدر است؟

در نسخه های اولیه ZWave ، برد امواج آن در حدود ۳۰ متر تعریف شده است . که در نسخه ZWave-Plus برد این امواج به ۵۰ متر می رسد.

اما مسلما این برد برای یک خانه کافی نمی باشد و پروتکل ZWave فکر همه جا را برای ما کرده است. با تشکیل یک شبکه مش، اطلاعات را به سرتاسر خانه می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *